10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať autobatériu

Autobatéria asistuje pri každom štarte automobilu a poháňa jeho elektronickú výbavu, preto patrí k neoddeliteľnej výbave každého vozidla. Raz za niekoľko rokov je nutné starú autobatériu vymeniť za novú. Výberu kvalitnej autobatérie by ste mali venovať dostatok času - rozhoduje typ, kapacita i veľkosť akumulátora. Predovšetkým potom v zimných mesiacoch, keď sú teploty často pod bodom mrazu, sa kvalita autobatérie preverí. Vyberať môžete moderné bezúdržbové alebo trakčné batérie, ktorých životnosť je oproti klasickým modelom výrazne dlhšia.

Ako vybrať autobatériu tak, aby pasovala do vášho auta?

Keďže je na trhu obrovské množstvo modelov autobatérií, ktoré sa líšia výkonom, rozmermi, napätím i pólovaním, je potrebné pri výmene batérie zvoliť vhodný typ pre váš model automobilu. Ako zistiť, ktorý potrebujete? Existuje niekoľko spôsobov:

  1. Riaďte sa označením na starej autobatérii, ak ste si istí, že sa jedná o pôvodnú autobatériu z výroby alebo ju inštaloval skúsený automechanik.
  2. Potrebný typ autobatérie môžete zistiť aj z VIN kódu.
  3. Ak máte manuál k automobilu, aj tu nájdete vhodný typ autobatérie pre vaše vozidlo.

Klasická, bezúdržbová alebo trakčná batérie - čím sa líšia a ktorú vybrať?

Autobatérie môžeme deliť podľa toho, ako náročné sú na údržbu a na akom princípe fungujú. Existujú tri základné skupiny autobatérií, ktoré si rozoberieme podrobnejšie.

Klasické (údržbové) autobatérie nájdete v starších modeloch áut

Klasické autobatérie, ktoré vyžadujú údržbu v podobe pravidelnej kontroly napätia a predovšetkým dolievania destilovanej vody (elektrolytu). Tieto modely sa užívajú skôr v automobiloch starších ročníkov a dnes už príliš rozšírené nie sú práve z dôvodu nutnosti pravidelnej údržby. Na druhú stranu samotná údržba nie je nijako náročná - stačí iba odskrutkovať viečko autobatérie a dôjsť elektrolyt destilovanou vodou až po značku. Výhodou týchto autobatérií môže byť pomerne nízka cena.

Bezúdržbové batérie sú najrozšírenejšie a vyžadujú minimálnu údržbu

Moderné bezúdržbové autobatérie sa užívajú pre väčšinu súčasných vozidiel. Ich výhoda spočíva v tom, že nie je nutné do batérie dolievať destilovanú vodu. Súčasne však platí, že by ste mali pri batérii pravidelne kontrolovať stav napätia a nenechať jej úplne vybiť (pozor predovšetkým v zimných mesiacoch), pretože tým sa výrazne skracuje jej životnosť.

Trakčné batérie dobre znášajú aj opakované vybitie

Trakčné batérie oproti predchádzajúcim typom nie sú určené pre jednorazový veľký výdaj energie pri štarte, ale dodávajú energie priebežne v menšej miere. Preto sú vhodné do karavanov, obytných vozidiel alebo lodí. Ich výhodou je aj to, že lepšie odolávajú aj opakovanému hĺbkovému vybíjaniu.

TIP! Asi každému už sa niekedy stalo, že sa auto nepodarilo naštartovať z dôvodu vybitia autobatérie. Preto odporúčame voziť v aute štartovacie káble.

Delenie autobatérií podľa použitej technológie. Ktorá je tá najúčinnejšia?

K výrobe autobatérií sa dnes užíva celý rad technológií, ktoré ovplyvňujú životnosť, výkonnosť i odolnosť autobatérie. Ktoré to sú a aké sú ich prednosti a nevýhody?

Olovené autobatérie sú lacné, ale najmenej výkonné

Olovené batérie majú olovené elektródy a elektrolyt v podobe kyseliny sírovej. Dnes ich na trhu nájdete skôr výnimočne a využitie nájdu skôr v starších automobiloch a veteránoch.

  • nízka cena
  • nízky výkon
  • rýchle opotrebovanie, krátka životnosť
  • náročná údržba

EFB autobatérie ako zlatá stredná cesta

EFB batérie sú vo všetkých ohľadoch výrazne lepšie, než olovené akumulátory. Sú plnené tekutým elektrolytom, avšak spracované tak, aby nedochádzalo k jeho úniku. Tieto autobatérie využíva väčšina bežných užívateľov.

  • skvelý pomer cena/výkon
  • nevadia im časté štarty
  • cenovo dostupné a zároveň výkonné
  • možno ich využiť aj pre automobily s funkciou Start Stop
  • nedosahujú kvalít gélovýh a AGM batérií

AGM autobatérie sa oplatí zaobstarať do energeticky náročných vozidiel

Tieto moderné autobatérie neobsahujú elektrolyt vo forme tekutiny, ale sú ním napustené sklené vlákna. Užívajú sa vo všetkých moderných automobiloch, ktoré majú vyššie nároky na elektrinu vďaka novým elektronickým funkciám.

  • vysoký výkon
  • dobre odolávajú aj v prípade úplného vybitia
  • dlhá životnosť
  • vhodné pre autá s funkciou Start Stop
  • vyššia cena
  • vyžadujú špeciálny typ nabíjačky

Gélové autobatérie patria k najvýkonnejším a najlepším

Gélové autobatérie sú ešte o stupeň kvalitnejšie, než autobatérie AGM, líšia sa tým, že elektrolyt je tu vo forme kremičitého gélu.

  • veľmi výkonné, s dlhou životnosťou
  • výborne odolávajú vybitiu
  • môžu byť inštalované aj v miernom náklone
  • samovybíjanie autobatérie je minimálne
  • obstarávacia cena je vyššia
  • tiež sú určené pre špeciálne nabíjačky
Nabíjačky autobatérií využijete v prípade, že parkujete vonku aj počas zimy, jazdíte skôr kratšie vzdialenosti alebo jazdíte autom len príležitostne. Všetky tieto javy majú vplyv na rýchlejšie vybíjanie autobatérie.

Pri výbere rozhodujú predovšetkým technické parametre autobatérií!

V prípade, že už máte jasnú predstavu o tom, ktorý typ batérie bude pre vaše potreby najvhodnejší, zameriame sa na jednotlivé technické parametre, ktoré sú kľúčové pre zodpovedajúci výber autobatérie do konkrétneho vozidla.

Pozor na rozmery autobatérie!

Pri výbere autobatérie by ste mali najskôr overiť, aké máte pod kapotou priestorové možnosti pre jej umiestnenie. Keďže má každé auto inak riešené uloženie jednotlivých dielov a batérie každého výrobcu majú iné rozmery (obvykle tiež platí, že čím vyšší má autobatéria výkon, tým je väčšia), odporúčame dôkladne premerať priestor vymedzený pre umiestnenie batérie alebo najlepšie pôvodnú batériu (dĺžka, šírka, výška). V opačnom prípade sa môže stať, že batéria bude príliš veľká, alebo príliš vysoká či nízka a nebude možné ju správne nainštalovať.

Napätie autobatérie

V drvivej väčšine autobatérií pre osobné autá je správne napätie 12 V (pri meraní elektromerom by mala mať plne nabitá autobatérie cca 12,6 V). U veteránov môžete naraziť na napätie 6 V.

Kapacita autobatérie

Kapacita autobatérie značí, koľko prúdu vie autobatéria vydať za danú časovú jednotku. Značí sa v ampérhodinách (Ah). Kapacitu batérie vyberajte vždy podľa údajov z manuálu alebo starej autobatérie. Ak vám to priestor pod kapotou dovoľuje, môžete zvoliť vyšší výkon autobatérie, nikdy však nevoľte nižší, pretože by automobil nemusel správne pracovať.

→ Aké sú najbežnejšie využívané kapacity autobatérií?

  • Autobatérie 60 Ah – obvykle vystačia pre benzínové motory osobných automobilov.
  • Autobatérie 74 Ah – sa bežne používajú pre dieselové motory osobných vozidiel.
  • Autobatérie 100 Ah – a vyššie bývajú vhodné pre dodávky a nákladné automobily.
Štartovací prúd

Veľkosť štartovacieho prúdu značí, koľko prúdu je schopná batéria vydať pri štartovaní vozidla. Udáva sa v ampéroch. Tu opäť platí, že by ste mali voliť podľa daného modelu vozidla. Všeobecne možno povedať, že čím je vozidlo výkonnejšie, tým vyšší štartovací prúd bude potrebné. Nikdy nevyberajte akumulátory s nižším štartovacím prúdom, ako potrebujete.

Polarita

Každá autobatéria má kladný pól (+) a záporný pól (-). Podľa toho, na ktorej strane sa nachádza kladný pól (často označený červenou) sa jedná o batériu s pravým pólovaním (+ je na pravej strane), alebo ľavým pólovaním (+ je na ľavej strane). Pre európske automobily je bežné pravé pólovanie.

→ Pozor dajte aj na veľkosť pólov. Väčšina európskych áut má totožnú veľkosť. V ázijských autách sa môžete stretnúť s výrazne užšími pólmi. Veľkosť pólov je dôležitá kvôli zodpovedajúcej veľkosti objímok, ktoré musia na póly presne dosadať.

Autobatérie Varta

Autobatérie od firmy Varta možno použiť do osobných automobilov aj dodávok, k dostaniu sú tiež autobatérie pre motocykle, člny a ďalšie vozidlá. Vyberať môžete z radov Powersports, Promotive, Silver Dynamic Auxiliary a ďalších. Samozrejmosťou je kompatibilita s funkciou Start Stop.

Autobatérie Varta

Autobatérie Exide

Autobatérie Exide tiež patria ku stáliciam na trhu. Disponujú modernou technológiou LifeGrid®, ktoré sú ideálne pre pokročilé systémy Start Stop, v ktorých sa využíva na dobíjanie energia z regeneratívneho brzdenia. Vyberať môžete modely AGM, EFB, Premium, Classic a ďalšie.

Autobatérie Exide

Najčastejšie kladené otázky pri výbere autobatérie

Ako nabíjať autobatériu?

Ideálne najskôr autobatériu demontujte. Postavte ju na rovné, vetrané miesto a zapojte do autonabíjačky. Až potom pripojte autonabíjačku do zásuvky. Po dobití autobatérie najskôr vypojte autonabíjačku zo zásuvky, až potom odstráňte svorky.

Aké autobatérie sú najlepšie v prípade, že užívam funkciu Start Stop?

Pokiaľ má vaše vozidlo funkciu Start Stop a teda často vypína motor a opakovane štartuje, vyberajte kvalitnejšie autobatérie, najlepšie typu EFB alebo AGM.

Ako sa líšia autobatérie pre dieselový alebo benzínový motor?

Automobily s benzínovými motormi zvyčajne vyžadujú nižšiu kapacitu batérie (cca 60 Ah). Autá s dieselovými motormi naopak potrebujú k naštartovaniu vyššiu kapacitu akumulátora (cca 70 Ah).