Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať slúchadlá

Hudba nám pomáha sústrediť sa v práci, spríjemňuje cestovanie hromadnou dopravou aj motivuje k lepším športovým výkonom. A so slúchadlami ju môžeme počúvať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Poradíme vám, ako vybrať také, ktoré vám perfektne padnú a postarajú sa o ten najlepší hudobný zážitok.

Základné tipy pre výber slúchadiel

  • Najkvalitnejší zvukový výkon podávajú slúchadlá s uzavretou konštrukciou.
  • Slúchadlá musia byť v prvom rade pohodlné, či už ich budete využívať v práci alebo pri športe.
  • Nenechajte sa zlákať trendy dizajnom, dôležitá je kvalita reprodukcie hudby.

Podľa čoho vyberať slúchadlá?

Na trhu existuje nepreberné množstvo slúchadiel, ktoré sa líši typom prevedením, konštrukciou, dizajnom aj cenou. V prvom rade je dôležité sa rozhodnúť, aký typ a konštrukcia vám bude vyhovovať.

Typy slúchadiel

Každý typ konštrukcie slúchadiel má svoje pre i proti, konečný výber tak závisí hlavne na osobných preferenciách. Niektoré sú pohodlné na celodenné nosenie, iná zase šetria váš sluch.

Slúchadlá okolo uší (circumaurálne)

Slúchadlá okolo uší čiže cez hlavu obklopujú celé ucho, vďaka tomu sú pohodlné pre niekoľkohodinové počúvanie a majú kvalitnú reprodukciu zvuku, často sa s nimi stretnete najmä pri drahších modeloch. Bývajú však väčších rozmerov a neskladné, nie sú preto vhodné pre šport ani cestovanie.

Slúchadlá na uši (supraaurálne)

Tento typ slúchadiel na uši prilieha, neprekrýva ich však celé, ako je tomu v prípade circumaurálnych slúchadiel. Sú skladné a pohodlné pre domáce i vonkajšie použitie.

Do uší (intraaurálne)

Špunty sú slúchadlá, ktoré sa strkajú priamo do ucha. Spoľahlivo tak izolujú ruchy z okolia, nie každému sú však pohodlné. Pri používaní týchto slúchadiel v meste je tiež potreba zvýšenej opatrnosti a pozornosti.

Bezdrôtové slúchadlá od ikonickej značky MARSHALL zvládnu na jedno dobitie prehrať až 30 hodín hudby.
Bezdrôtové slúchadlá od ikonickej značky MARSHALL zvládnu na jedno dobitie prehrať až 30 hodín hudby.
TIP: Nezabudnite, že štuple nie je vhodné využívať pre počúvanie dlhšie ako dve až tri hodiny.

Bezdrôtové slúchadlá

Bezdrôtové slúchadlá k prenosu zvuku využívajú bezdrôtovú technológiu, vďaka tomu sú pohodlnejšie a poskytujú viac voľnosti v pohybe než ich drôtový náprotivok. V ponuke ich nájdete ako v prevedení cez hlavu, tak i špuntovom variante. Kvalitné modely môžu mať dosah až 100 m od prehrávacieho zariadenia, majú však v sebe zabudovanú batériu, ktorú je potrebné pravidelne dobíjať.

True Wireless slúchadlá

True Wireless slúchadlá sú modernou verziou bezdrôtových slúchadiel a v posledných mesiacoch rastie ich obľuba. Používateľom poskytujú úplnú slobodu v pohybe, sú malé, ľahké, nemajú žiadny kábel a disponujú perfektným zvukom. Regulovať hlasitosť je možné cez dotykové ovládanie, takže akonáhle sa s niekým pustíte do reči, stačí sa len dotknúť slúchadla a hudba sa stlmí. Nechýba ani vstavaný mikrofón, ktorý vám umožňuje slúchadlá využívať tiež ako handsfree k telefónu.

Počítajte s tým, že slúchadlá budete musieť pravidelne nabíjať a v polovici dňa sa vám tak môže stať, že zostanete bez zvuku. Súčasťou balenia väčšinou býva nabíjacie puzdro, ktoré zvládne slúchadlá dobiť zhruba štyrikrát.

Bezdrátová sluchátka
True Wireless slúchadlá umožňujú regulovať hlasitosť aj prijímať hovory dotykovým ovládaním priamo na slúchadle.
TIP: Pri výbere sa zamerajte na stupeň krytia IP, minimálna je IP x3, ktoré chránia pred dažďom.

Slúchadlá podľa typu použitia

Iné slúchadlá potrebujú náruživí športovci, milovníci hudby alebo hráči hier. Slúchadlá preto vyberajte najmä podľa ich využitia. Kategórie sa medzi sebou líšia nielen prevedením, ale predovšetkým pohodlím, funkciami aj kvalitou zvuku.

Herné slúchadlá

Pohodlie, dokonalá izolácia ruchov z okolia a kvalitný zvuk. To sú základné parametre, ktoré by herné slúchadlá pre náročných hráčov mali spĺňať.

  • Najpohodlnejšie je prevedenie okolo uší s uzavretou konštrukciou
  • Pre online hry nesmie chýbať odpojiteľný mikrofón
  • Slúchadlá musia byť pohodlné aj po niekoľkohodinovom hraní, všímajte si preto polstrovanie
  • Do deja vás najlepšie vtiahnu slúchadlá s priestorovým 7.1 kanálovým zvukom
Herné slúchadlá
Obľúbené Kingston HyperX Cloud slúchadlá vďaka 7.1 kanála dodajú hranue úplne nový rozmer.
Slúchadlá na šport

Športové slúchadlá vyberajte predovšetkým podľa typu športu. Ideálne sú tie bezdrôtové či True Wireless. Mali by mať vysoký stupeň IP, ktorý ich ochráni nielen pred vodou, ale aj nečistotami a potom.

  • Slúchadlá vám musia perfektne držať v ušiach
  • Všímajte si IP ochrany proti potu a vode
  • Bezdrôtové slúchadlá vám poskytnú maximálnu slobodu v pohybe
  • Manipuláciu so slúchadlami vám počas športu uľahčí dotykové ovládanie
Slúchadlá na šport
Športové slúchadlá vám musia do ucha dokonale padnúť, aby ste ich pri prudších pohyboch nestratili.
Slúchadlá na cesty

Slúchadlá na cesty musia dobre izolovať okolitý šum, byť skladné a hlavne odolné. A to nielen voči dažďu, ale aj opotrebeniu.

  • Cestovné slúchadlá vyberajte z ponuky tzv. štupľov alebo slúchadiel na ucho
  • V drôtových slúchadlách si všímajte kábel, mal by byť odolný a plochý, aby sa vám nezamotal
Slúchadlá do kancelárie

Rovnako ako v herných slúchadlách, aj tu hrá významnú úlohu pohodlie a schopnosť izolácie ruchov z okolia. Komfortné slúchadlá okolo uší a s ľahkou konštrukciou sú do práce ideálnym variantom.

  • Ak v práci často telefonujete, slúchadlá by mali mať odnímateľný mikrofón
  • Ľahká konštrukcia a mäkké polstrovanie
  • Pre spoľahlivejšie pripojenie počas hovorov sú lepšie klasické káblové slúchadlá
Slúchadlá na doma

Či už pre nerušené počúvanie hudby, alebo sledovanie filmov, slúchadlá pre domáce využitie by mali mať v prvom rade špičkový zvuk a komfortné prevedenie.

  • Na doma sú najpohodlnejšie slúchadlá s konštrukciou okolo uší, ak si ich chcete sem tam vziať von, vyberajte z kategórie slúchadiel na uši, ktoré sú skladnejšie
  • Všímajte si aj dĺžku kábla slúchadiel pre pohodlné počúvanie na gauči

Parametre a funkcie

Výber slúchadiel sa nezaobíde bez radu technických parametrov, zhrnuli sme pre vás preto len tie kľúčové, ktoré majú zásadný vplyv na kvalitu zvuku.

  • Blokácia a izolácia zvuku
    Najmodernejšie slúchadlá už vedia hluk zvonku blokovať vďaka technológii Active Noise Control. Táto funkcia výrazne znižuje ruchy z vonkajšieho prostredia tým, že vytvára vlastnú frekvenciu, ktorá okolitý šum, zjednodušene povedané, čiastočne vymaže.
    Naozaj kvalitné slúchadlá so zvukovou izoláciou neprepustia ani detský plač, ani ruch diaľnice. Čím lepšie však redukujú hluk z okolia, tým viac sú tesné a uši sa v nich môžu nepríjemne potiť.
  • Frekvencia
    Frekvencia v Hz udáva, ako vysoko či nízko položené zvuky vedia slúchadlá prehrať. Skutoční audiofilovia siahnu po slúchadlách s frekvenciou 45 000 Hz, bežný milovník hudby si však bohato vystačí s rozsahom okolo 20 000 Hz
  • Citlivosť
    Citlivosť slúchadiel sa udáva v dB a prezradí vám, ako dobre slúchadlá prijímajú signál z prehrávacieho zariadenia. Čím vyššia hodnota, tým vyššia hlasitosť a nižšia spotreba energie.

Spárovanie s mobilným telefónom

Ideálne je párovať mobilný telefón s bezdrôtovými slúchadlami od rovnakého výrobcu. Napríklad Apple Air Pods vám síce pôjdu prepojiť s Android telefónom a naopak, nikdy z nich však nevyťažíte maximum.

V bezdrôtových slúchadlách si všímajte predovšetkým kodeky, ktoré majú na starosti prevod signálu z mobilu. Apple využíva kodek AAC, väčšina telefónov s Androidom zasa aptX, Samsung má potom vlastný kodek HD/UHQ-BT.

Obľúbené značky slúchadiel

Apple

Značka Apple stojí za revolúciou na poli slúchadiel, Apple AirPods boli totiž vôbec prvé True Wireless slúchadlá na svete. Perfektne potláčajú hluk z okolia, dobíjacie puzdro má výdrž viac ako 24 hodín a najnovšie generácie už podporujú hlasové príkazy, takže ich môžete ovládať aj bezdotykovo.

Apple slúchadlá
JBL

Značka JBL je legenda medzi audio technikou, ktorá má pod taktovkou kvalitný zvuk v kinách i profesionálnych štúdiách po celom svete. Špičkovú kvalitu JBL značky si môžete užiť na vlastnej koži aj doma alebo v práci. Ich bezdrôtové slúchadlá na uši majú ergonomický dizajn a mäkké náušníky pre pohodlné niekoľkohodinové počúvanie hudby. Okrem klasických slúchadiel cez hlavu JBL vyrába tiež kvalitné špunty do uší.

JBL slúchadlá
Marshall

Prvotriedny zvuk dodávajú svetu Marshall slúchadlá už vyše pol storočia a patria k základnej výbave každého milovníka hudby. Slúchadlá majú ikonický dizajn hneď v niekoľkých farebných prevedeniach. Väčšina slúchadiel je bezdrôtová, cez uši a prípadne s mikrofónom, samozrejme v ponuke nájdete aj klasické slúchadlá do uší, ktorá v sebe ukrývajú špičkový zvuk v malom prevedení.

Marshall slúchadlá
Xiaomi

Obľúbená značka mobilných telefónov Xiaomi má vo svojom portfóliu okrem iného aj kvalitné bezdrôtové Bluetooth slúchadlá. Najnovší model True Wireless slúchadiel je Xiaomi Mi True Wireless Earbuds, medzi športovcami sú potom populárne slúchadlá s odnímateľným klipom Xiaomi Amazfit Powebuds.

Xiaomi slúchadlá
Samsung

V dielni Samsungu vznikli originálne Bluetooth slúchadlá Galaxy Buds a Galaxy Buds +. Vďaka atypickému fazuľovému tvaru v uchu perfektne sedia a sú pohodlné aj pri dlhodobom nosení. Slúchadlá Samsung sa vyrábajú v niekoľkých farebných variáciách, pýšia sa skvelou zvukovou kvalitou a aktívnou redukciou šumu.

Samsung slúchadlá